Lyžovanie v Ždiari

Nachádzame sa navrchu lyžiarskeho kopca ústiaceho do najdlhšej doliny Belianskych Tatier, Monkovej doliny. Zimné športy majú v Ždiari dlhú tradíciu, keďže podmienky na ne tu boli vždy vynikajúce, Ždiar býval v minulosti kvôli množstvám snehu takmer odrezaný od okolitého sveta. V zime 2018/2019 tu snehová pokrývka dosahovala hrúbku okolo 2 metrov, počas niekoľkých januárových nocí napadlo až pol metra snehu za noc.

Ždiarčania niekoľkých generácií za sebou dosahujú v zimných športoch vynikajúce výsledky, a to nielen v meradle regionálnom či celoslovenskom, ale aj v globálnom.

Prvým lyžiarskym skvostom zo Ždiaru bol Lukáš Michalák. V roku 1935 skončil na 20. mieste vo svetových pretekoch FIS, na zimnej olympiáde v Garmisch-Partenkirchene vybojoval 10. miesto a štartoval na všetkých pretekoch vo Vysokých Tatrách, kde skončil prvý vždy, okrem jediného razu.

V jeho krokoch išli ďalšie významné generácie

z rodiny Michalákovej, Krasuľovej, Zachvejovej, Bekešovej, Pavlákovej či Olekšákovej.

To, že zimnými športami Ždiar stále žije a lyžiarska tradícia tu pretrváva, dokazuje aj fakt, že už v materskej škole sa začína s lyžiarskym výcvikom, potom deti pokračujú na základnej škole v zdokonaľovaní sa v rôznych druhoch zimných športov. Tradícia nezaniká, ale ešte viac sa rozvíja!