Obec Ždiar

Poloha obce Ždiar na Slovensku

Ždiar (nem. Morgenröthe, maď. Zár, poľ. Ździar) je obec na Slovensku v okrese Poprad.

Počet obyvateľov cca 1330. Väčšina hovorí aj po goralsky. Dĺžka obce 5 km. Obec leží v lone Spišskej Magury a pohoria Belianske Tatry. Obcou preteká potok Biely (Bioły) potok.

Zachovalá ľudová architektúra v časti obce Antošovský vrch (Antoszowski Wiyrch) a Blaščatská dolina (Błaszczacka Dolina), originálne kroje charakteristické svojou ornamentálnosťou využívajú motívy rastlín a živočíchov z prostredia Belianských Tatier a okolia obce Ždiar. Každoročne sa v obci konajú Goralské folklórne slávnosti, na ktorých slovenské aj poľské tanečné súbory prezentujú tance, piesne a zvyklosti Goralov.

Poloha obce Ždiar v rámci Prešovského kraja

Je turisticky veľmi atraktívna pre veľmi dobré až výborné podmienky pre letnú turistiku – náučný jednosmerný chodník Monkova dolina (Mąkowa Dolina) – Kopské sedlo (Kopskie Siodło, Siodło pod Kopą), cykloturistika, camp, oddych. V zimnom období turisti z regiónu, Slovenska a iných, najčastejšie európskych krajín s obľubou využívaju služby lyžiarskeho strediska Ždiar – Strednica (Zor – Średnica) ako aj ostatné súkromné vleky situované v miernych, stredných až prudkých svahoch s priemernou dlžkou cca 300 m.

V súčasnosti obec ponúka množstvo ubytovacích kapacít v privátnych domoch a penziónoch, výborné stravovacie služby a informácie. Obec spolupracuje s mestom Spišská Belá, pod ktoré spadá správa územia pohoria Belianske Tatry, náučneho chodníka v spolupráci so Združením turizmu obce Ždiar a Belianskej jaskyne vzdialenej od Ždiaru cca 11 km v osade Tatranská Kotlina.

Obec nebola postihnutá veternou smršťou z 19. novembra 2004. Ihličnaté a v menšom množstve aj zmiešane lesy sú preto zachované po celom pásme pohoria Spišská Magura aj Belianskych Tatier.

Štát Slovensko Slovensko
Kraj Prešovský kraj
Okres Poprad
Nadmorská výška 896 m n. m.
Súradnice 49°16′18″S 20°15′44″V
Rozloha 27,33 km² (2 733 ha) [1]
Obyvateľstvo 1 368 (31. 12. 2016) [2]
Hustota 50,05 obyv./km²