Vrchol Tokáreň  (1218, 6 m. n. m.)

Gratulujeme, dosiahli ste cieľ našej cesty, vrchol Tokáreň! Užívajte si výhľad na majestátne Belianske Tatry, ktoré sa týčia pred Vami.

Pozrite sa ale pred seba už nielen okom nadchýnajúcim sa majestátnosťou týchto hôr, ale aj okom učeným a skúmavým. Zoznámte sa a jednotlivými štítmi vypínajúcimi sa pred Vami a predstavujte si, ako tieto hory vznikali, ako sa formovali do dnešnej jedinečnej podoby.

Priblížte si na POVESŤ!

Vrcholy Predné Jatky, Zadné Jatky a kotly pod nimi Malý a Veľký Košiar nedostali svoje mená len tak pre nič – za nič, ich pomenovanie je opradené smutnými udalosťami. Tragédie neboli na belianskych pastviskách vonkoncom zriedkavé. Keď kŕdeľ oviec vyplašilo skutočné či domnelé nebezpečenstvo, často sa stávalo, že sa ovce rozbehli na kraj priepasti, pričom ani ten najskúsenejší pastier nemohol zastaviť paniku, čo medzi nimi vypukla. Keď vedúce barany zazreli priepasť, čo sa pred nimi rozďavila, chceli sa zastaviť a cúvnuť, lenže rozbehnutá črieda tlačila na ne zozadu a vyhodila ich, aj ďalšie zvieratá do povetria. Po páde z viac ako sto metrov vysokých vápencových zrázov ostali ležať s dolámanými kosťami. Pretože sa to podľa záznamov jednotlivých tatranských spisovateľov opakuje takto už po mnoho pokolení, viaceré z týchto končiarov Belianskych vápencov pokrytých krásnymi pasienkami sa volajú Jatky.